
Kauno rajone, Akademijoje tradiciškai startavo tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...2025“. Akys raibsta nuo inovacijų, naujovių ir pažangių sprendimų, kuriuos ūkininkams siūlo verslas ir mokslas. Didžioji jų dalis nukreipta į tikslą padėti ūkininkui su mažiau pagaminti daugiau – su mažesnėmis sąnaudomis, mažiau teršiant, mažiau eikvojant degalų, augalų apsaugos produktus dozuojant tiksliai ten ir tiksliai tiek, kiek reikia. Tikrai turime, kuo didžiuotis.
Svarbiausia, kad mūsų žemdirbiai tokius pažangius sprendimus galėtų įpirkti. Kad viena vertus, deramai ir oriai uždirbtų iš to, kuo užsiima, ir turėtų galimybę dalį to uždarbio skirti investicijoms į modernius sprendimus. Kita vertus, būtinas ir deramas valstybės bei Europos Sąjungos dėmesys. Maistas yra pirmosios būtinybės prekė, negalime sau leisti, kad kai kurie Lietuvos žemės ūkio sektoriai ir toliau trauktųsi, nes riba tarp apsirūpinimo vietiniais produktais ir importo labai trapi.
Raginu Vyriausybę parodyti deramą politinę valią, skiriant žemės ūkio sektoriui pakankamai lėšų šioms inovacijoms įsigyti.
Ne mažiau svarbus ir sekantis Bendrosios žemės ūkio politikos laikotarpis po 2027 metų. Garsėjant gandams, kad ES planuoja apjungti skirtingas paramos politikas į vieną finansinį voką valstybei narei, būtina suremti pečius visiems derybose Lietuvą atstovausiantiems politikams. Lietuvai toks scenarijus būtų itin skausmingas – jei tektų rinktis, ar prioritetą teikti žemės ūkiui, ar regionams, ar kitoms sritims. Svarbu jau dabar dėti visas pastangas ir transliuoti nedviprasmišką mūsų valstybės poziciją, kad tokiam scenarijui Lietuva griežtai nepritaria. Kviečiu LR Prezidentą, Premjerą, Žemės ūkio ministrą, kolegas Seime ir socialinius partnerius dirbti vieningai.
Nuoširdžiai sveikinu Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininką Joną Vilionį, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerę Astridą Miceikienę bei Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinį direktorių Joną Sviderskį, apdovanotus ordinu „Už nuopelnus Lietuvos kaimui“.