Žaviuosi Ukrainos žmonių drąsa ir užsispyrimu, kurie net ir patirdami karo žiaurumus geba ūkininkauti ir teikti produkciją tiek pasaulio šalims, tiek Europos Sąjungai. Juk dar visai neseniai Ispanijai ar Olandijai trūko grūdų bei saulėgrąžų aliejaus produktų.
Kada pagaliau įsisąmoninsime, kad problema nėra Ukraina, kuri visomis išgalėmis stengiasi „irtis į priekį“ ir prisijungti prie bendrijos narių klubo, atsisakydama korupcijos, nepotizmo ir gerbdama demokratines vertybes. Tikroji kaltininkė yra Rusija ir jos režimas, valdomas prezidento Vladimiro Putino. Kodėl nekalbame apie tai, kad būtent Rusija siekia sukelti chaosą bendrijoje dėl grūdų ir kitų Ukrainoje užaugintų žemės ūkio produktų? Kodėl norime kaltę suvesti Ukrainai?
Atsimerkime ir pradėkime žiūrėti tiesai į akis – kiek esame šnekėję apie Europos Sąjungos sankcijų vykdymą? Kaip suprasti, kad rusiški grūdai patenka į bendriją ir yra parduodami? Kur sąžinė bendrijos narių ir jose veikiančių įmonių, kurios perpardavinėja rusišką žemės ūkio produkciją? Kalbėkime ne vien apie rusiškus grūdus ar kitas užaugintas kultūras, bet ir apie naftą, anglį bei kitus produktus. Ar ir vėl norime sugrįžti į priklausomybę nuo rusiškų resursų?
Vertinant tai, kad rusiška produkcija patenka į bendrijos rinką, noriu sužinoti, kada pagaliau Europos Komisija užtikrins deramą ekonominių sankcijų laikymąsi, jog joks verslas negalėtų jų apeiti?
Ne dėl ukrainiečių turime problemas grūdų sektoriuje. Priminkime, kad praeitais metais grūdų kainos dėl karo padvigubėjo, o šiandien susiduriame su dempingo poveikiu. Ukrainos žemės ūkio sektorius – vienas svarbiausių ekonominių šalies sektorių, nes čia sukuriama net 30 proc. BVP. Turime stengtis, kad Ukrainos žemės ūkis atsistatytų, žinoma, turime rūpintis ir bendrijos žemės ūkio padėtimi, todėl siekiame balanso.
Komisija turi užtikrinti solidarumo koridorių inicijavimą, kad Ukrainos grūdų eksportas būtų įgyvendinamas per Europos Sąjungos teritoriją. Norisi, kad grūdų prekybos reguliavimas licencijomis pradėtų veikti tinkamai.
Stebina ir tai, kad gyventojų skaičius pasaulyje didėja ir auga alkanų žmonių skaičius, todėl neįsivaizduojama, kodėl negalime realizuoti Europos Sąjungoje užaugintos žemės ūkio produkcijos? Skundžiamės, kad negalime atsivežti užaugintų grūdų ar kitų šioje šalyje pagamintų produktų, tačiau nesistengiame pas save užaugintų produktų realizuoti, kad juos parduotume, o ukrainietiškus vėliau nusipirktume.
Kviečiu kolegas parlamentarus kalbėti apie egzistuojančias problemas, o ne prisigalvoti naujų bereikalingų problemų. Europos Komisija privalo užtikrinti, kad Rusijai taikomos sankcijos VEIKTŲ.