Skirtingai nei Lietuvos Vyriausybė, Europos Sąjunga yra suinteresuota, kad Lietuvos pieno sektorius išspręstų krizę, kai smarkiai krito pieno supirkimo kainos. Deja, bet panašu, kad bendrijos pasiūlytos sumos nepakaks tam, kad įveikti pieno krizę Lietuvoje. Pasak parlamentaro B. Ropės, pieno sektoriui numatoma skirti tik 6,8 mln. eurų, todėl labai svarbu, kad Vyriausybė iš nacionalinio biudžeto papildomai dotuotų lėšas pieno gamintojams, kurios siektų 200 proc.
Vadovaujantis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šių metų balandį natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 25,7 proc. mažesnė, lyginant su 2022 metų balandžio mėnesiu. Negana to, balandį supirkta 100,12 tūkst. tonų pieno, o tai yra 1,9 proc. mažiau, nei pernai tuo pat metu.
„Džiugu, kad Europos Komisija pagaliau apsisprendė ir pradės svarstyti trečiąjį paramos paketą, kuriuo numatoma šalies žemės ūkio sektoriui skirti daugiau nei 10 mln. eurų sumą. Visgi neramina, kad pieno sektoriui, kuris vis dar susiduria su gilia krize, planuojama skirti tik 6,8 mln. eurų, vietoj ūkininkų prašytų 40 mln. eurų.“ – sakė EP narys Bronis Ropė.
Briuselyje siekta išsiderėti pinigų Lietuvos ir Latvijos ūkininkams, kurie užsiima pieno gamyba po to, kai šiose šalyse smarkiai smuko pieno supirkimo kaina.
„Lietuvos valdžia nesukrapštė pakankamai lėšų iš nacionalinio biudžeto tam, kad pieno krizė būtų sukontroliuota, permesdama bendrijai pieno sektoriaus bėdas. Europos Komisija, o ne Žemės ūkio ministerija, ėmėsi ieškoti papildomų lėšų pieno gamintojams. Nors darbiniuose susitikimuose su Europos Sąjungos žemės ūkio komisaru Janusz Wojciechowski (liet. Janušu Voicechovskiu), šalies žemės ūkio ministras akcentavo Lietuvos pienininkystės sektoriaus problemas ir lėšų trūkumą, šiandien galime konstatuoti, kad derybos nebuvo vaisingos. Ministrui nepavyko išderėti pakankamai lėšų, todėl dabar teks Vyriausybei spręsti problemą, imantis lyderystės – skirti maksimalią paramą pieno sektoriui.“ – sakė europarlamentaras.
Parama pieno ūkiams yra įtraukta į trečiąjį paramos paketą. Minėtame pakete numatoma skirti kompensacijas ir ispanų, portugalų bei italų ūkininkams, kurių derlius nukentėjo nuo sausrų ir potvynių.