Pasirodo, kad ne tik už maistą ar elektros energiją, bet ir už būsto paskolas mokame daugiausiai Europos Sąjungoje! Pagal paskolų palūkanas lenkiame Latviją su 3,99 proc., turtinguosius vokiečius, kur palūkanos sudaro 3,62 proc. ar Prancūziją – 1,91 proc.
Įdomu, kad nors bazinės palūkanų normos auga visoms šalims vienodai, būsto paskolų palūkanos Lietuvoje šiandien yra aukščiausios euro zonoje. Aiškinama, kad skirtingas kainas lemia vien tik konkurencinė aplinka.
Šiandien palūkanos už paskolas Lietuvoje – rekordiškai aukštos ir siekia net 4,08 proc. Ką šalies gyventojams reikės daryti, jei paskolų palūkanos dar pabrangs, gerokai padidėjus pragyvenimo išlaidoms?
Žinoma būsto palūkanų augimui įtakos turi pačios Lietuvos kreditingumo reitingas, reguliaciniai įstatymai ir paskolų tiekėjų rinka, skirtingos paskolų kainos už palūkanas, vis dėlto matant itin skirtingą palūkanų kainodarą bendrijos šalyse galima įtarti, kad konkurencija finansų sektoriuje Lietuvoje yra nepakankama. Turime didžiuosius bankus, kurie vien ir dominuoja rinkoje. Stokojant konkurencijos bankų sektoriuje, negalime tikėtis, kad palūkanos taip stipriai nekils.
Panašu, kad reguliacinės institucijos Lietuvoje neatlieka savo darbo, o tik „paskendusios“ biurokratiniuose atsirašinėjimuose, kuriuose pabrėžia, kad nėra pagrindo tirti kartelinius susitarimus ar maisto gamybos grandinės dalyvių antkainius, pasiteisindami, kad negalima varžyti laisvos rinkos.
Daugiau čia.
Pasirodo, kad ne tik už maistą ar elektros energiją, bet ir už būsto paskolas mokame daugiausiai Europos Sąjungoje
2023-02-14