ES Vadovų Taryba reikalauja ieškoti būdų, kad į ES nepatektų nesaugi branduolinė energija
2020-12-14

Europos Vadovų Taryba priėmė stiprias išvadas dėl Astravo atominės elektrinės, kviesdama Europos Komisiją ištirti galimas priemones užkirsti kelią komerciniam elektros importui iš trečiųjų šalių atominių jėgainių, kurios nesilaiko ES patvirtintų saugumo kriterijų.

„Tai stiprus politinis signalas Europos Komisijai veikti. Esu vienas iš nuostatos iniciatorių Europos Parlamente, kad Valstybės galėtų neįsileisti nesaugiose jėgainėse gaminamos elektros, – teigia Europos Parlamento narys Bronis Ropė. – Ta nuostata ES teisės aktuose jau įtvirtinta. Skubiai reikia ieškoti galimybių realiai apriboti nesaugiose atominėse elektrinėse pagamintos elektros energijos“.

Pasak europarlamentaro, Europos vadovai siekia bendrų sprendimų ES lygmeniu. „Tai labai sveikintinas žingsnis, kuris, tikėtina, atgrasys Rusijos „Rosatom“ korporaciją toliau plėsti Astravo atominės elektrinės projektą ar ateityje vystyti naujus atominius projektus prie ES sienos“, – sako B. Ropė.

Europarlamentaro B. Ropės iniciatyva šiais metais buvo suorganizuoti du atviri Europos Parlamento narių kreipimaisi į Europos Komisijos vadovybę dėl konkrečių Komisijos veiksmų užtikrinant, kad Astravo atominės elektrinės gaminama elektra nepatektų į ES rinką, taip pat Europos Komisija buvo raginama siekti, kad Astravo atominė elektrinė nebūtų paleista, kol nėra užtikrintas jos branduolinis saugumas ir nepradėti įgyvendinti vadinamųjų ES STRESS testų reikalavimai.

B. Ropė –  pirmasis Lietuvos europarlamentas, iškėlęs Astravo atominės elektrinės saugumo svarbą tiesiai į Europos Parlamento plenarinę darbotvarkę. Praėjusioje kadencijoje plenarinėje sesijoje europarlamentaras inicijavo diskusiją dėl Astravo. Taip pat B. Ropė yra organizavęs ne vieną aukšto lygio renginį Briuselyje bei Vilniuje, kuris subūrė ne tik ekspertus, bet ir Europos politikus. Europarlamentaras nuolat teikia informaciją savo kolegoms Žaliųjų/ELA frakcijoje apie situaciją dėl Astravo atominės elektrinės.

„Su kolegų palaikymu raginu Europos Komisiją kur kas rimčiau žiūrėti į šį klausimą, išnaudoti visas galios priemones priverčiant Baltarusiją įgyvendinti  ES STRESS testų rekomendacijas, – teigia europarlamentaras. – Manau, kad Europos Komisija aukščiausiu ES lygiu gali padaryti kur kas daugiau nei atskiros valstybės“.

Pasak B. Ropės, Astravo branduolinės elektrinės saugumas – ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos reikalas. Viena svarbiausių problemų, kurias europarlamentaras akcentuoja, yra tai, jog Baltarusijos dabartinė valdžia  nėra atvira dėl problemų, kurios nuolat kyla elektrinėje. „Nuo kaimyninės Lietuvos, tarptautinių ekspertų, o taip pat ir nuo savo visuomenės Baltarusijoje slepiamos avarijos ar incidentai. Tai kelia dar daugiau nepasitikėjimo Astravo atominės elektrinės saugumu“, – sako EP narys B. Ropė.

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com