Bronis Ropė. Kaltas Veryga?
2020-09-27

Viešojoje erdvėje vis nesibaigia „batalijos“ dėl koronaviruso „kas kaltas“? Tarp skirtingų manipuliacijų net sunku susigaudyti, kokia šio „nusikaltimo sudėtis“. Na, jau įpratome, kad „ant kryžiaus“ kalamas Veryga. Dėl ko? Vieni kala, kad vardan žmonių sveikatos paaukojo valstybės ekonomiką. Kiti kala, kad vardan rinkimų paaukojo žmonių sveikatą. Ir visos „vinys“, prieštaraujančios viena kitai, smeigiamos į Verygą tuo pačiu metu.

Aurelijaus Verygos – kolegos, kurį labai gerbiu, pavardę be vardo parašiau sąmoningai. Veryga jau tapo šio laikmečio ikona. Tai – nepopuliarių sprendimų, už kuriuos „plakama“ viešojoje erdvėje, ir ramios, taikios laikysenos, kad ir koks puolimas vyktų iš išorės,  simbolis. Tuo tarpu nei sudievinti, nei pasmerkti sveikatos apsaugos ministro A. Verygos nereikėtų. Jis profesionalas, tad savo darbe, kur sprendžiami tikri žmonių likimai, vadovaujasi ne mistiniais apreiškimais, ne asmenine nuomone ir – juo labiau – ne rinkiminiais motyvais. Rinkimai baigėsi, pakalbėkim, kas lemia A. Verygos sprendimus dėl COVID-19.

Sveikatos apsaugos ministras, nesvarbu, ar tai – A. Veryga, ar būtų kas nors kitas, turi nemenką komandą, kuri renka duomenis, analizuoja ir patarinėja. Svarbiausia, kaip ir visos valstybės narės, Lietuva bendradarbiauja su Europos Sąjunga (ES), siekdama suvaldyti viruso plitimą.

Čia atsiskleidžia dažnai gyventojams tiesiogiai nematomas, tačiau egzistuojantis ES vaidmuo ir nauda. Iki šiol vykęs bendras veiksmų ES lygmeniu koordinavimas kovojant su COVID-19 pasiteisino, tad valstybės narės susitarė toliau koordinuoti karantino taisykles, testavimo strategijas, laikiną kelionių į ES apribojimą ir kt.

ES operatyviai gauna milžiniškus kiekius informacijos, susijusios su infekcijos plitimu, valdymu bei gydymu, tad gali teikti išsamiausias duomenų analizes, kurių pagrindu rengiamos ir bendros rekomendacijos. Spalvinio kodo žemėlapis (savivaldybių skirstymas į raudoną, geltoną bei žalią zonas pagal COVID-19 plitimo grėsmę) Lietuvoje taip pat buvo pritaikytas remiantis ES rizikos zonų žemėlapiu.

Tad visos ES šalys pagal bendrą susitarimą taiko karantino taisykles, pagal bendrai apspręstus rodiklius „įjungia“ naujus pavojaus signalus. Paprastai tariant, nuo A. Verygos priklauso tai, kaip sėkmingai bendros ES rekomendacijos bus perkeltos į nacionalinę sveikatos apsaugos sistemą.

Kaip gi sekasi Lietuvai ES kontekste? Lietuva ES institucijose buvo giriama kaip viena sėkmingiausių šalių valdant pirmąją koronaviruso bangą. Antrąją bangą pasitinkame jau kitomis sąlygomis, turėdami daug daugiau žinių apie šią ligą, turėdami daug geriau aprūpintas gydymo įstaigas ir kitas institucijas. Kaip ir visos ES šalys, Lietuva griežtina apribojimus palaipsniui, priklausomai nuo susirgimų rodiklių.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, mūsų šalyje susirgimų skaičius 100 000 gyventojų yra vienas mažiausių ES. Mirčių nuo koronaviruso skaičius yra ypač mažas palyginus su dauguma kitų ES šalių. Testavimo apimčių, o taip pat stacionaraus gydymo prieinamumo rodikliai Lietuvoje yra vieni geriausių ES.
Žinoma, džiaugtis nėra ko. A. Veryga – ne visagalis. O ir sveikatos apsaugos sistema turi galimybių ribas. Tiek Lietuvoje, tiek visoje ES virusas plinta eksponentiškai. Tai reiškia, kad plitimas įgauna vis didesnį pagreitį. Susirgimų piką Lietuvoje epidemiologai prognozuoja gruodžio mėnesį. Jeigu nesusiimsime patys – nepadės jokie griežti ribojimai. Tad, kaip ir per pirmąją bangą, taip ir dabar labai didelės pagalbos ir sąmoningumo reikia iš visuomenės. Raginu kuo tiksliau laikytis rekomendacijų, vengti nebūtinų kontaktų, saugoti save ir artimuosius. Atlaikykim antrąją COVID-19 bangą bendromis pastangomis, atsakingai ir, jai atslūgus, tapkime dar stipresni.

 

Apklausa

Kaip vertinate vėžio prevencijos, diagnostikos ir gydymo paslaugų prieinamumą Lietuvoje?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
milda.joksaite@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 674 61982
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 674 51078
j.klaudija@gmail.com