Bronis Ropė. Ar V. Sinkevičius gali būti Žaliųjų/ELA partneriu Europos Komisijoje?
2019-09-13
Bronis Ropė. Ar V. Sinkevičius gali būti Žaliųjų/ELA partneriu Europos Komisijoje?

Ar Virginijui Sinkevičiui pakankamai artima „žalioji“ darbotvarkė? Ar jis turi pakankamai socialinio jautrumo? Ar jis gali būti laikomas Europos Parlamento (EP) Žaliųjų/Europos laisvojo aljanso (ELA) frakcijos kandidatu į komisarus? Panašūs klausimai pastaruoju metu viešojoje erdvėje iškyla svarstant apie ekonomikos ir inovacijų ministro V. Sinkevičiaus galimybes atstovauti ne tik Lietuvos, bet ir Europos žaliųjų interesams Europos Komisijoje (EK).

Ar partijos viduje yra abejonių dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros?

Už sprendimą patvirtinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovo V. Sinkevičiaus kandidatūrą į Europos komisarus balsavo absoliuti dauguma Seimo narių. Tai reiškia, kad jo kandidatūrą palaiko ne tik LVŽS ir koalicijos partneriai, bet ir didelė dalis politikų iš opozicinių partijų. V. Sinkevičiaus kandidatūrai jau pritarė Vyriausybė ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Ką tik grįžęs iš pirmojo savo vizito Briuselyje, kur buvo susitikęs su aukščiausias ES vadovais, Prezidentas dar kartą patvirtino, kad asmeniškai išgirdo naujai išrinktos EK pirmininkės U. von der Leyen daug pozityvių žodžių apie Lietuvos kandidatą į Europos komisarus. Anot G. Nausėdos, naujoji EK pirmininkė neabejoja, kad V. Sinkevičius sėkmingai dirbs Komisijos kabinete. U. von der Leyen V. Sinkevičiui pasiūlė labai reikšmingą EK nario, atsakingo už aplinką ir vandenynus, poziciją.

Ar kas nors abejoja V. Sinkevičiaus kandidatūra į Europos komisarus LVŽS viduje? Negaliu teigti, kad V. Sinkevičius visiems partijos nariams yra vienodai priimtinas ir kad visi mato jį, kaip vienintelį partietį, tinkamą šioms atsakingoms aukštoms pareigoms. Vis tik LVŽS yra demokratiška partija ir būtų keista, jeigu visi būtume vienodos nuomonės visais idėjų, pažiūrų klausimais. Ne išimtis ir kandidato į Europos komisarus pasirinkimo klausimas. Partijoje išties yra ir daugiau stiprių žmonių, tiek vyrų, tiek moterų, kurie galėtų prisiimti Europos komisaro atsakomybę.

Bet po ilgų neformalių svarstymų ir diskusijų, kurios vyko ne vieną mėnesį tiek partijos viduje, tiek su socialiniais partneriais, vis tik buvo apsispręsta dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros, nes esant šiandieninėms aplinkybėms, jo kandidatūra didžiajai daugumai partiečių pasirodė tinkamiausia. Lietuva EK kabinete tikisi kuruoti labai rimtą sritį, kuriai labiausiai tinka būtent V. Sinkevičiaus kompetencijos.

V. Sinkevičius – ekonomistas, aktyvus, sėkmingas politikas, Seimo narys, ekonomikos ir inovacijų ministras, per trumpą savo vadovavimo ministerijoje laikotarpį padaręs didelius reikšmingus pokyčius. Man, kaip regioninės politikos ir darnaus vystymosi sričių atstovui, labiausiai imponuoja V. Sinkevičiaus indėlis į regionų plėtrą ir žaliąsias verslo skatinimo iniciatyvas. Pavyzdžiui, V. Sinkevičiaus inicijuotos novatoriškos finansinės priemonės leidžia plėtoti inovacijas ir stiprinti regionų ekonomiką, o naujos ES investicijų paskirstymo metodikos palengvino galimybes gauti finansavimą Lietuvos regionuose. Smulkaus ir vidutinio verslo bei verslumo skatinimas, bendradarbiavimo centrų platformos „Spiečius“ plėtra yra V. Sinkevičiaus pastangų rezultatas. Labai sveikintinos ministro iniciatyvos skatinti ekologišką verslą, didinantį energijos vartojimo efektyvumą bei mažinantį taršą. Ekologinių inovacijų diegimas ir perėjimas prie žiedinės ekonomikos modelio yra vienas iš būdų spręsti aplinkosaugos problemas, kartu išlaikant įmonių konkurencingumą.

LVŽS priėmė oficialią poziciją, kad V. Sinkevičiaus išsilavinimas, patirtis, kompetencijos ir iniciatyvos yra tinkamos kandidatuoti į Europos komisarus. Mano kolega, pagal LVŽS sąrašą į EP išrinktas Stasys Jakeliūnas išreiškė abejones dėl V. Sinkevičiaus tinkamumo eiti Europos komisaro pareigas, ir tai sukėlė viešus žiniasklaidos svarstymus, ar LVŽS yra vieninga dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros. S. Jakeliūną vertinu kaip labai kompetentingą savo srities specialistą, artimą nepartinį LVŽS bendražygį, kurio nuomonė ir nuveikti darbai yra gerbiami ir vertinami partijoje. Tačiau S. Jakeliūno abejonės yra jo asmeninė nuomonė ir neatspindi partijos pozicijos. LVŽS neabejoja, kad V. Sinkevičius bus tinkamiausias Lietuvos atstovas vienoje svarbiausių ES vykdomosios valdžios institucijų, įgyvendinančių EP ir Europos Tarybos (ET) sprendimus. Kitos galimos kandidatūros partijoje nėra svarstomos. Apie tai LVŽS Valdybos sprendimu partija oficialiai informavo EP Žaliųjų/ELA frakciją.

Dar reikės įtikinti EP komitetus ir frakcijas

Nors Lietuvoje LVŽS kandidatas į Europos komisarus V. Sinkevičius turi beveik absoliutų palaikymą, jis dar turės įtikinti ir Europos politikus. Neoficialių pokalbių metu ministras sulaukia daug simpatijų, tačiau šį rudenį visi valstybių narių pasiūlyti kandidatai į Europos komisarus turės intensyvius oficialius susitikimus su EP komitetais bei atskiromis EP frakcijomis. Tad dėl visų kylančių abejonių V. Sinkevičiaus tinkamumu užimti EK nario, atsakingo už aplinką ir vandenynus, postą LVŽS kandidatas turės galimybę atsakyti Europos politikams ir ES institucijų vadovams pats. Šių susitikimų metu išsisklaidys visi neaiškumai, jo paties lūpomis bus atsakyta į visus iškilusius klausimus tiek apie kandidato kompetencijas, tiek apie jo vertybines nuostatas.

Po šios galimybės per komitetų ir frakcijų susitikimus susidaryti nuomonę apie atskirus kandidatus į komisarus, galutiniame etape EP balsuos dėl viso EK pirmininkės U. von der Leyen pasiūlyto komisarų kabineto.

Kokia LVŽS ir Europos žaliųjų bendra patirtis?

Mūsų partija su EP Žaliųjų/ELA frakcija, atstovaujančia Europos žaliųjų pažiūrų rinkėjus, bendradarbiauja jau kuris laikas ir tas bendradarbiavimas tampa vis stipresniu. Prieš penkerius metus gavusi gyventojų suteiktą mandatą EP rinkimuose, po susitikimų su skirtingomis EP frakcijomis, LVŽS neatsitiktinai pasirinko Žaliųjų/ELA frakciją. Tuo metu aš buvau pirmuoju ir vieninteliu šios frakcijos nariu iš Lietuvos.

Lyginant Žaliųjų/ELA ir LVŽS politines pažiūras, esama ir tam tikrų ideologinių skirtumų. Vis dėlto daugiausia bendrumų buvo rasta būtent su šia EP frakcija. Kas aktualu tiek Lietuvai, tiek ir visai ES, ši politinė grupė Europos ekonomikos potencialą mato žaliosios ekonomikos kūrime, tausojančios energetikos plėtojime, vienareikšmiškai pasisako prieš atominę energetiką, pritaria lėšų skyrimui regionų vystymui ir pan.

Mūsų laukia sudėtingas periodas – naujo ES biudžeto paskirstymas ir naujas finansinis laikotarpis, nauja parama regionams, žemės ūkiui, Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbams ir kitoms svarbioms sritims, tad labai svarbi ES institucijų ir jų atstovų geranoriška partnerystė.

Per praėjusią EP kadenciją LVŽS kartu su EP Žaliųjų/ELA grupe įgyvendino nemažai bendrų tarptautinių projektų ir kampanijų. Lietuvoje bene geriausiai žinomi bendri darbai energetikos, žemės ūkio ir kaimo plėtros srityse su tuometine Žaliųjų/ELA frakcijos bendrapirmininke, garsia Vokietijos ir ES politike, Ukrainos rėmėja Rebecca Harms. Man taip pat teko kartu su Žaliųjų/ELA frakcija keliauti po Europą, perduodant Lietuvoje įgytą vertingą patirtį tausojančios energetikos srityje.

Šį pavasarį vykusiuose EP rinkimuose pagal LVŽS sąrašą buvo išrinkti du EP nariai. Ir abu pasirinkome tą pačią Žaliųjų/ELA frakciją. Mano akimis, yra visos prielaidos bendradarbiavimo su Europos žaliaisiais tęstinumui ir stiprėjimui. Su Europos žaliųjų partija LVŽS taip pat yra partneriai ir toliau ketiname tą partnerystę tęsti. LVŽS kandidatas į Europos komisarus V. Sinkevičius taip pat yra deklaravęs, jog nori bendradarbiauti su Žaliųjų/ELA frakcija ir Europos žaliųjų partija. Tikiuosi, kad ši partnerystė atneš esminių pokyčių darbe su būsima Komisija ir leis pradėti iš esmės dirbti klausimais, kurie buvo atidėliojami iki šiol.

Apklausa

Kaip vertinate vėžio prevencijos, diagnostikos ir gydymo paslaugų prieinamumą Lietuvoje?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
milda.joksaite@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 674 61982
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 674 51078
j.klaudija@gmail.com