Europarlamentarų delegacija Lietuvoje aptarė ekologinio žemės ūkio, klimato kaitos bei saugumo problemas
2016-09-08
Europarlamentarų delegacija Lietuvoje aptarė ekologinio žemės ūkio, klimato kaitos bei saugumo problemas

Europos Parlamento nario Bronio Ropės kvietimu rugsėjo 6-7 dienomis Lietuvoje viešėjo gausi europarlamentarų delegacija. Žaliųjų/Europos laisvojo aljanso frakcijos bendrapirmininkė Rebeka Harms bei frakcijos nariai lankėsi Vilniuje ir Kaune, kur B. Ropės iniciatyva suorganizuoti net trys renginiai.

Renginių ciklas pradėtas kartu su Lietuvos ekologinių ūkių asociacija Europos namuose surengta diskusija „Ekologinė žemdirbystė Lietuvoje ir ES: Kliūtys, perspektyvos ir galimybės“. Renginyje Europos Parlamento narys, atsakingas už EP pozicijos dėl ekologinės gamybos ir ženklinimo reglamento pakeitimų formulavimą Martinas Hauslingas dalijosi mintimis apie reglamento pakeitimus bei esmines nuostatas, taikomas ekologiškų produktų gamybai ir ženklinimui. Gausus renginio dalyvių būrys kėlė klausimus LR žemės ūkio ministerijos, VŠĮ „Ekoagros“, Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovams, diskutuota apie Lietuvos vartotojų prioritetus bei vartojimo tendencijas bei ieškota atsakymų į konkrečias problemas, su kuriomis susiduria ekologinės žemdirbystės kelią pasirinkę ūkininkai.

Rugsėjo 7 d. rytą Aleksandro Stulginskio universitete Kaune kartu su ASU universitetu organizuota konferencija „Klimato kaita – iššūkis ar galimybė žemės ūkiui?“. Renginio metu diskutuota apie klimato kaitos reiškinį, taip vadinamąjį Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos mažinimo tikslų, Lietuvos vaidmenį šiame procese bei kiek žemės ūkis gali prisidėti ir gauti naudos iš kovos su klimato kaita. Europos Parlamento nariai - Rebeka Harms, Martinas Hauslingas, Bronis Ropė, Marija Heubuch, LR žemės ūkio ministerijos atstovas Zigmas Medingis, LR žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas, mokslininkai dalijosi mintimis, ar su klimato kaita tikslingiau kovoti prevenciškai, ar laukti jos padarinių. ASU rektorius prof. dr. Antanas Maziliauskas renginio dalyviams pristatė projektuojamo klimato kaitos centro koncepciją. Anot prof. Maziliausko, toks centras galėtų būti naudingas keleriopai – suteikti mokslininkams galimybę praktiškai ištirti įvairius klimato kaitą įtakojančius procesus, informuoti visuomenę apie klimato kaitą, tapti puikiu edukaciniu įrankiu. Anot rektoriaus, visuomenė bei politikos formuotojai palaiko pačios koncepcijos idėją, tačiau jos įgyvendinimui reikalingas finansavimas, kurį tektų užsitikrinti iš įvairių šaltinių.

Renginių ciklo ašis - rugsėjo 7 d. Vilniuje vykusi diskusija „Europos Sąjungos piliečių saugumas ir energetikos ateitis“. Diskusijos metu aptarta, kaip Lietuvai ir Europai būtų galima tapti labiau nepriklausomai ir užsitikrinti energetinį saugumą. Su renginio dalyviais gvildenta ir ne mažiau svarbi - ES piliečių saugumo tema, glaudžiai susijusi su kaimynystėje jau įgyvendinamu Astravo atominės projektu. Ar pagrįsti piliečių nuogąstavimai dėl abejotino šio projekto saugumo? Kokią įtaką šis objektas turės kiekvienam iš mūsų? Koks Europos Parlamento narių požiūris į ES kaimynystėje dygstantį naują objektą?

Anot europarlamentaro, renginių organizatoriaus Bronio Ropės, tenka pripažinti, jog tikrosios energetinės nepriklausomybės dar nepasiekėme, todėl labai svarbu, kad ir Europa išgirstų Lietuvos poziciją dėl būtinybės kuo greičiau sujungti mūsų tinklus su Vakarais. Kartu būtina užtikrinti, kad Lietuva nenukentėtų dėl grėsmingų mūsų kaimynų atominių projektų. Nemaža dalis Europos Parlamento narių jau ima suvokti, koks monstras auga Lietuvos pašonėje. Renginių metu siekėme atskleisti, apie kokią ateitį Europos Parlamento nariai galvoja, kokius planus kuria. Kartu buvo įdomu išgirsti ir Baltarusijos aktyvistų mintis – sužinoti, kas iš tiesų vyksta Baltarusijoje. Šis renginys tapo puikia proga ekspertams susitikti ir pasikeisti žiniomis, planuoti bendrus veiksmus.


Pranešimai:
Aleinikoviene_ASU_klimato_kaita_rugsejis_7_2016.ppt
ASU_KKc 2016.09.07_Conference.pptx
MH_Präsentation_Lithauen_070916.ppt
susitarimas_asu_final.ppt
Sustainable_agriculture_-_the_way_to_stop_climate_change.ppt
Zemdirbiu_indelis_mazinant_klimato_kaita.pptx
Zigmas_Medingis_LR_ZUM.pdf

NUOTRAUKOS

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com