B. Ropė: pienas negali būti pigesnis už vandenį
2015-09-08
B. Ropė: pienas negali būti pigesnis už vandenį

Vakar Briuselyje, vykstant neeiliniam Žemės ūkio ministrų tarybos posėdžiui, prie Europos Sąjungos Tarybos pastato protestavo iš visos Europos susirinkę žemdirbiai. Lietuvai šioje protesto akcijoje atstovavo virš 50 žemdirbių, pieno gamintojų, jaunųjų ūkininkų. Išreiškiant solidarumą Briuselyje protestuojantiems lietuvaičiams, Tauragėje B. Ropės iniciatyva surengta diskusija „Kur nuves konfliktas pieno rinkoje?“, kurioje kompromiso ieškojo visi suinteresuoti pieno sektoriaus dalyviai - pieno gamintojų, jų kooperatyvų, perdirbėjų, valdžios institucijų atstovai. Diskusijos metu suorganizuota simbolinė fotosesija - savo nuotaikas nuotraukose įamžinę Tauragės, Šilalės, Klaipėdos, Pagėgių krašto pieno gamintojai išsiuntė pagalbos signalą Europos Komisijai ir Europos Parlamentui, viltingai tikėdamiesi nebūti palikti vieni spręsti užgriuvusių problemų ir niekingai žemų pieno supirkimo kainų. Kol Tauragėje vyko diskusija, pats EP narys Bronis Ropė prisijungė prie Briuselyje protestuojančių žemdirbių, nepabūgęs protestuotojus malšinančių ašarinių dujų ir vandens čiurkšlių. Europos Parlamento nario Bronio Ropės nuomone, ES šalys narės privalo kuo skubiau parengti aiškų planą krizei įveikti: sukurti sąžiningo atsiskaitymo mechanizmą, bei nustatyti krizės kriterijus, kad ūkininkai aiškiai žinotų kada ir kokios paramos gali tikėtis.

„Šiandien mes turime kalbėti ne apie tai, ar duoti, ar neduoti pinigų, o numatyti konkrečias pagalbos sektoriui priemones, t. y. – kur turi būti nukreiptos investicijos, kaip pažaboti produkcijos kiekio didėjimą, kaip išvengti nesąžiningų veiksmų iš perdirbėjų ir prekybininkų pusės“, – teigė B. Ropė.

Vienintelio nuolatinio Lietuvos atstovo, dirbančio Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete, teigimu, nesuprantama, kodėl Europos Komisija tiek ilgai delsė. Bronis Ropė pažymi, kad jau seniai visi žinojo, jog kvotos baigsis šių metų pavasarį, todėl keista, kodėl nesirengta galimoms krizėms. Padėtį dar labiau pablogino Rusijos embargas ir sumenkęs vartojimas Kinijoje.

„Pienas negali būti pigesnis už vandenį. Pieno gamyba yra ilgas procesas, kuris reikalauja nemažai sąnaudų – čia ne gręžinį išgręžti ir pumpuoti vandenį. Taip pat privalome suvokti, kad pieno sektoriaus problemos nėra tik ūkininkų galvos skausmas. Gamybos ir prekybos šiais produktais srityje dirba daugybė žmonių, todėl ūkininkams nusprendus trauktis iš pieno gamybos, poveikis bus milžiniškas“, – teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Europos Parlamente.

B. Ropės teigimu, Rusijos embargo, nesąžiningos verslo praktikos nualintas pienininkystės sektorius reikalauja skubių sprendimų tiek Lietuvos, tiek ES mastu. Būtina užtikrinti, kad už pieną ūkininkams mokama kaina padengtų gamybos sąnaudas ir leistų ūkininkui oriai pragyventi bei išlaikyti šeimą. Ne mažiau svarbu tai, kad pienas turi būtų gaminamas šalia namų, o ne importuojamas iš trečiųjų šalių.

„Vienu tokių sprendimų galėtų būti Europos pieno tarybos siūlomas alternatyvus kvotoms naujas pieno rinkos reguliavimo mechanizmas. Jis ribotų ES pieno gamybą ir neleistų užtvindyti Europos pertekliniu pienu, – sako Bronis Ropė. – Kita priemonė, kuri buvo aptarta su Europos Komisijos nario, atsakingo už žemės ūkį ir kaimo plėtrą Filo Hogano kabinetu – didesnė pieno gamintojų kooperacija“.

Parlamentaro nuomone, Europos Sąjungos ūkininkai jau savo kailiu patyrė, ką reiškia rinkos liberalizavimas, todėl natūralu, kad jie visomis priemonėmis reikalauja imtis veiksmų, keičiančių situaciją. Nepaisant to, kad protestai dažnai vertinami dviprasmiškai – tai pakankamai veiksminga priemonė, užtikrinanti, kad ūkininkų reikalavimai būtų išgirsti.

Komentuodamas protestuotojų išgautą Europos Komisijos nario, atsakingo už žemės ūkį ir kaimo plėtrą Filo Hogano pažadą skirti ES žemdirbiams apie 500 mln. Eurų paramos paketą, didžiąją jo dalį paskirstant pieno sektoriui, B. Ropė teigė įsitikinęs, jog atsižvelgdama į itin įtemptą situaciją Lietuvos pieno rinkoje bei žemiausias visoje ES pieno supirkimo kainas, Europos Komisija turėtų atriekti Lietuvos pieno sektoriui atitinkamą šio paramos paketo dalį. Dar šių metų liepos mėn. B. Ropė kartu su pieno gamintojų kooperatyvų atstovais lankėsi F. Hogano kabinete, su jo nariais analizavo Lietuvos pieno rinkos specifiką bei ieškojo priežasčių, kas atvedė Lietuvos pieno gamintojus prie šios krizinės situacijos ir žemiausių visoje ES pieno supirkimo kainų. B. Ropės įsitikinimu, ypač svarbu, kad namų darbus teisingai atliktų ne tik patys žemdirbiai, savo pasipiktinimą demonstravę Briuselyje, bet ir Lietuvos valdžios institucijos, pateikdamos Europos Komisijai įtikinamą informaciją siekiant subalansuoto dydžio išskirtinės ES paramos paketo Lietuvos pieno sektoriui.


Daugiau informacijos:
Bronis Ropė
Europos Parlamento narys
Mob.: +370 686 41744


B.Ropės interviu Lietuvos radijui

Tauragės radijo diskusija pieno tema

NUOTRAUKOS

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com