Bronis Ropė: „Negalime aukoti Europos maisto saugos standartų, vardan korporacijų intereso lengviau patekti į ES rinką“
2015-05-07
Bronis Ropė: „Negalime aukoti Europos maisto saugos standartų, vardan korporacijų intereso lengviau patekti į ES rinką“

Balandžio 9 dieną Kauno technologijos universitete diskusijoje „Europos Parlamento požiūris į maisto saugą: aukštesni kokybės standartai ar žemesni įėjimo į rinką kriterijai?“ EP narys Bronis Ropė pristatė dabartinę ES maisto saugos situaciją ir šiais metais pasikeitusias GMO plėtros procedūras ES šalyse. Jau nuo 2010 metų Europos Sąjungos institucijose pradėtas svarstyti klausimas dėl ES šalių teisės pačioms savo šalyse riboti ar drausti auginti genetiškai modifikuotus augalus. Iki šių metų direktyvos pakeitimo tą galėjo padaryti tik Europos Komisija.

„Idėja suteikti ES šalims didesnę nepriklausomybę GMO klausimu lyg ir nebloga. Tačiau ši idėja netrukus apaugo naujais reikalavimais, kaip, pavyzdžiui, draudimą auginti GMO suderinti su biotechnologijų kompanijomis (kurios ir kuria GMO). Kartu su Žaliųjų frakcija, kuriai priklausau Europos Parlamente, nuo pat pradžių stengėmės eliminuoti bet kokį biotechnologijų kompanijų dalyvavimą sprendimų priėmime, tačiau formali šių kompanijų rolė vis tiek išliko“, - sako Bronis Ropė. Nors galutiniame dokumente leista atskiroms ES šalims narėms lengviau išsikovoti teisę neauginti ES įteisintų GMO veislių, tačiau taip pat palengvintas ir naujų GMO veislių autorizavimas. Dėl to kyla pavojus, kad GMO Europoje gali atsirasti daugiau.

B. Ropė įvardija ir kitą grėsmę, kylančią po direktyvos pakeitimo: „Kai viena šalis uždraudžia pas save auginti GMO, tačiau kaimyninė šalis ima auginti naujas GMO veisles, toks draudimas gali tapti beprasmis, nes atsiranda genetinės taršos per sienas galimybė. GMO yra gyvi organizmai, todėl sėkmingai gali plisti tiek patys (vėjui ir vabzdžiams pernešant žiedadulkes), tiek ir tarptautinės prekybos keliais, kurių didelė dalis eina ir per Lietuvą. Tad aš ir mūsų Žaliųjų frakcija nusprendėme nepalaikyti šios direktyvos dalies. Galutiniame variante ji tapo per silpna, kad iš tikrųjų galėtų deramai apsaugoti Lietuvą nuo galimos genetinės taršos mūsų pasėliuose“.

Pasak B. Ropės, kol kas Europa yra lyderis kokybės ir ekologijos srityje. „Europos Sąjungos vidaus rinkoje tiekiamas maistas yra geras ir kokybiškas. GMO poveikis yra labai diskutuotinas, todėl atsargumo principo besilaikanti ES kol kas yra įregistravusi tik 1 genetiškai modifikuotą kukurūzų rūšį, naudotiną maisto produktams. Negalime aukoti aukštų Europos maisto saugos standartų, vardan milžiniškų korporacijų ekonominio intereso lengviau patekti į ES rinką, nes tai būtų daroma prieš Europos piliečių, pirmiausia – vartotojų, valią“, – teigė europarlamentaras.

Diskusijoje taip pat dalyvavo Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje vadovė Daiva Jakaitė, KTU Europos Instituto direktorius Jonas Urbanavičius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius, KTU Cheminės technologijos fakulteto Maisto mokslo ir technologijos katedros profesorė Gražina Juodeikienė, KTU docentė Audronė Telešienė, LR žemės ūkio rūmų Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė ir kiti.

Diskusiją organizavo Kauno technologijos universiteto (KTU) Europos institutas ir Europos Parlemento informacijos biuras Lietuvoje.

EP nario Bronio Ropės biuro informacija

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com