B. Ropė: derėdamiesi dėl JAV – ES sutarties, turime išvengti grėsmių europiečių sveikatai ir aplinkai
2014-12-22
B. Ropė: derėdamiesi dėl JAV  – ES sutarties, turime išvengti grėsmių europiečių sveikatai ir aplinkai

Europos Parlamento nario Bronio Ropės biuras gruodžio 15 dieną surengė jau ketvirtąjį forumą - šį kartą apie numatomą pasirašyti laisvosios prekybos sutartį tarp JAV ir Europos Sąjungos. Tai kartu buvo pirmoji vieša diskusija, surengta Kaune ir, galima sakyti, - pirmas viešas minėtos sutarties pristatymas Lietuvos visuomenei, kuri dar labai pasyviai reaguoja į šią temą. Apie galimą sutarties naudą bei pavojus kalbėjo Užsienio reikalų ministerijos atstovai, Europos Komisaro Vytenio Andriukaičio ir europarlamentaro Bronio Ropės padėjai, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas ir kiti diskusijos dalyviai.

Neseniai Europos Komisijai buvo įteikta 1,1 mln. Europos piliečių parašų, prieštaraujančių numatomai pasirašyti Laisvosios prekybos tarp JAV ir ES sutarčiai (sutrumpintai vadinamai TTIP - Transatlantic Trade and Investment Partnership). Europos Sąjunga didžiuojasi aukščiausiais aplinkosaugos bei produkcijos kokybės standartais, tačiau laisvosios prekybos tarp JAV ir ES sutartis numato ne tik palankesnes sąlygas prekybai, bet ir žemesnius produkcijos kokybės standartus bei investuotojų galių augimą valstybių atžvilgiu.

„Mano atstovaujamai Europos Parlamento Žaliųjų frakcijai bei Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetui, kuriame dirbu, nerimą kelia kai kurie šios sutarties aspektai, – sakė EP narys B. Ropė. – Visų pirma, labai svarbu užtikrinti, kad į Europos Sąjungą, taip pat ir į Lietuvą, neatkeliautų prastesnės kokybės produktai, pavyzdžiui, genetiškai modifikuoti produktai (GMO), kuriuos JAV maisto pramonėje naudoja labai plačiai“.

Pasak B. Ropės, GMO naudojimas atnešė daug neigiamų pasekmių pačiai Amerikai, tad Europa, turėdama aukščiausius maisto saugos bei ekologijos standartus, turėtų ne perimti neigiamą JAV patirtį, kaip numato kai kurios TTIP sąlygos, o tapti pavyzdžiu JAV, kad ši persitvarkytų savo gamybą ir neplėstų GMO naudojimo, kol nėra pilnai ištirtas jų poveikis žmonių sveikatai bei aplinkai. B. Ropė patikino, jog EP Žaliųjų frakcija siekia sutartyje numatyti kuo tikslesnės informacijos prieinamumą vartotojui – įteisinti ženklinimo sistemą, leidžiančią žmogui atskirti kokybišką produktą nuo neaiškios ar žemesnės kokybės produkcijos.

„Kitas labai svarbus aspektas yra sutartyje numatoma investuotojų apsauga, kuriai įsigaliojus, dėl įstatymų, trukdančių prognozuojamam korporacijų pelnui, investuotojai galėtų paduoti valstybes į specialų teismą (arbitražą), atskirtą nuo valstybių ar ES teisinės sistemos, – teigia B. Ropė. – Veikiant šiai sistemai, korporacijoms būtų suteikta dar daugiau galių ginčyti bet kokius siūlymus dėl maisto ir visuomenės sveikatos teisės aktų tobulinimo tiek JAV, tiek ES“.

Europos Parlamento nario Bronio Ropės padėjėjas aplinkosaugos klausimais Andrejus Gaidamavičius savo pranešime pristatė naują tyrimą, pagal kurį ES vyriausybės jau dabar kenčia dėl investuotojų apsaugos ir arbitražinių teismų. Nuo 1994 metų negautam pelnui kompensuoti ES šalys investuotojams jau sumokėjo mažiausiai 29 milijardus eurų, o du trečdaliai visų bylų keliama dėl pasikeitusių aplinkosaugos reikalavimų.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas Simonas Šatūnas teigė, kad JAV - ES partnerystės ir investicijų sutartis nuo praėjusių metų liepos mėnesio, kai pirmą kartą pradėta apie ją diskutuoti, nelabai pasistūmėjo, kadangi vyko Europos Parlamento ir Europos Komisijos rinkimai. Dėl politinių priežasčių ji gali strigti ir ateityje, mat kitąmet prasidės nauji JAV Prezidento rinkimai. Jis taip pat minėjo, kad derybinės JAV ir ES ekspertų grupės jau buvo susitikusios 8 kartus, tačiau JAV pusė iki šiol nepateikė savo sutarties varianto. Jį tikimasi išvysti per kitą derybinės grupės susitikimą, vyksiantį ateinančių metų vasario mėnesį.

Europos Komisijos nario, atsakingo už sveikatą ir maisto saugą, V. Andriukaičio padėjėjas Arūnas Ribokas teigė, kad ir pats V.Andriukaitis, ir EK prezidentas Žanas Klodas Junkeris laikosi nuomonės, jog dėl laisvos prekybos su JAV neturėtų būti aukojami dabartiniai Europos Sąjungos maisto saugos standartai. Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas dabartinę svarstomą sutartį palygino su Šiaurės Amerikos prekybos sutartimi (NAFTA), dėl kurios vietos ūkininkai nebuvo patenkinti.
Pasak B. Ropės, kai kurie Europos Parlamento komitetai, remdamiesi Rusijos prekybiniais draudimais, siekia paspartinti šios sutarties pasirašymą. Teoriškai tai leistų palengvinti Europoje pagamintos produkcijos realizavimą. Tačiau, Europos Parlamento nario teigimu, reikia įvertinti ir JAV produkcijos importo augimą, kuris galėtų išstumti vietinę produkciją. „Europos Parlamentas privalo labai aiškiai numatyti visas galimas sutarties pasekmes ir pasinaudoti savo galiomis derintis su JAV dėl tokių sąlygų, kurios nesunaikintų to, ką Europa yra pasiekusi aplinkosaugos bei produkcijos kokybės kontrolės srityje“ – teigia Europos Parlamento narys B. Ropė.


Kristina Juozapavičiūtė
kaunas@rope.lt
8 620 71800

NUOTRAUKOS

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com