Ūkių, auginančių melžiamas karves skaičius Lietuvoje sumažėjo beveik trigubai lyginant su 2010-aisias metais. Jei visoje šalyje 2010 metais turėjome tokių ūkių šiek tiek daugiau nei 85 tūkst., pernai metais auginančių melžiamas karves ūkių buvo tik 28 949.
Pieno ir pieno produktų vartojimas Lietuvoje pernai metais didėjo lyginant su 2020 metais. Pieno ir pieno produktų suvartojimas, tenkantis vienam gyventojui pernai pasiekė 351 kilogramą, tuo tarpu 2017 ir 2018 metais jis buvo mažesnis ir sudarė 328 kilogramus. Atrodytų, kad pienininkai neturėtų skųstis ir nerimauti, kai pieno paklausa rinkoje išlieka ir netgi didėja.
Vis dėlto, pienininkams iš tiesų yra ko nerimauti – pieno produktų kainos indeksas pasaulinės pieno produktų prekybos platformoje ,,Global Dairy Trade“ šių metų gruodį sumažėjo 3,8 proc. Negana to, pieno supirkimo kainos išlieka gana mažos, todėl patys ūkininkai ne ką teuždirba. Vidutinė pieno supirkimo kaina šių metų spalio mėnesį siekė 410,64 eurus už toną.
Nuotoliniu būdu sudalyvavau Lietuvos pieno gamintojų asociacijos posėdyje, kur akcentavau, koks svarbus ir reikalingas valdžios institucijų, visų pirma - Žemės ūkio ministerijos bendradarbiavimas su žemdirbiais, kurio pasigendu.
Itin padidėjus energijos ištekliams ir pašarams, melžiamų karvių laikytojų skaičius nuolat mažėja, nes ūkininkams ši ūkininkavimo sritis tapo nepelninga. Pieno gamintojų gretoms retėjant didėja pieno ir pieno produktų eksportas iš kitų šalių – Lietuva prie savo pagaminamų 105 tūkst. tonų pieno, papildomai iš Latvijos ir Estijos vežasi 45 tūkst. tonų. Parduodamo pieno kiekiai mažėja – pernai metų sausį-spalį perdirbimui parduota 1,1 mln. tonų pieno, tuo tarpu 2016 metais – 1,4 mln. tonų.
Daugiau informacijos rasite Mano ūkis parentoje publikacijoje.
Ūkių, auginančių melžiamas karves skaičius Lietuvoje sumažėjo beveik trigubai
2023-02-14