Politinė reklama administruojama LVŽS
kandidato į Europos Parlamentą Bronio Ropės.
Ar jums yra tekę susidurti su situacija, kai Lietuvoje ir kitoje ES šalyje buvo parduodama vienodai ar labai panašiai supakuota prekė tuo pačiu pavadinimu, bet jos sudėtis ir kokybė skyrėsi?

Taip

Ne

Niekada neatkreipiau į tai dėmesio.

Bronis Ropė: „Natūraliu būdu išvesti augalai ar gyvūnai neturi būti patentuojami“


Šiandien didele balsų persvara Europos Parlamentas pritarė rezoliucijai, kuria siekiama užtikrinti vieningą Europos Sąjungos poziciją, nepritariančią natūraliu būdu išvestų augalų ar gyvūnų veislių patentavimui. Taip Europos Sąjunga gina gamintojus ir vartotojus, kad nesąžiningas verslas nesiektų pelno ir ribojimų auginant natūraliai išvestas veisles.

„Netolimoje ateityje galime nebeturėti galimybės nevaržomai auginti, pavyzdžiui, geltonos spalvos paprikas ar pailgos formos bulves ir nusipirkti šių rūšių sėklų. Šis scenarijus šiandien atrodo daug labiau tikėtinas, nei bet kada anksčiau, nes biologinių procesų metu išgauti augalai, sėklos, natūralūs jų bruožai ir genai vis intensyviau patentuojami“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos deleguotas Europos Parlamento narys Bronis Ropė.

Pasak europarlamentaro, Europos patentų tarnybai buvo pateikta daugiau nei tūkstantis paraiškų dėl augalų, gautų veisiant tradiciškai, patentavimo. Nuo 2010 m. iki 2017 m. patentuota daugiau nei 200 tokių augalų veislių. Nemaža dalis pareiškėjų dar laukia galutinio Europos patentų biuro sprendimo.

„Augantys minėtų patentų išdavimo mastai neabejotinai pakenks tiek ūkininkams, tiek tradiciniams augalų ar gyvulių veisėjams. Gali atsitikti taip, kad tam tikrą savybę, pavyzdžiui spalvą, formą, turinti daržovė įgys patentą ir ūkininkai nebegalės nevaržomai jos auginti. Jei patentavimo tempai įsibėgėtų – gali atsitikti ir taip, jog nelabai liks nepatentuotų veislių. O tai reiškia, kad sėklas galėsime pirkti tik iš patentą turinčio asmens ir tik nuo jo priklausys, ar jis sutinka jų parduoti, ar ne“, – sako Bronis Ropė.

Europarlamentaro teigimu, tai ypač aktualu Lietuvai, kur ūkininkai patiria rimtų sunkumų dėl nesąžiningų konkurencinių sąlygų, kai jiems mokamos vienos mažiausių tiesioginių išmokų Europos Sąjungoje. Tad papildomi apribojimai dėl patentų dar labiau smukdytų Lietuvai reikšmingą žemės ūkio sektorių, o vartotojams iškeltų kainas ar net privestų prie tam tikrų produktų deficito.

***
Europos patentų tarnyba nėra Europos Sąjungos institucija, todėl neprivalo gerbti Europos Sąjungos įstatymų. Tačiau visos Europos Sąjungos valstybės narės yra Europos patentų organizacijos Administracinės tarybos narės ir gali daryti tiesioginį poveikį priimamiems sprendimams.

2017 m. birželio mėn., po dviejų Europos Parlamento rezoliucijų ir Europos Komisijos pranešimo Europos patentų organizacijos Administracinė taryba pakeitė Europos patentų biuro vidaus taisykles, kad būtų uždraustas augalų ir gyvūnų, išvestų iš esmės biologinių procesų metu, patentavimas. Deja, Europos patentų organizacijos Techninė apeliacinė taryba nusprendė atšaukti šį sprendimą, remdamasi tuo, kad Administracinė taryba viršijo savo galias.

Europos patentų organizacijos pirmininkas nusprendė galutinai išspręsti šį klausimą. Trečiosioms šalims iki spalio 1 d. leidžiama siųsti pastabas Europos patentų organizacijos Išplėstinei apeliacinei tarnybai. Europos Parlamentas, priėmęs rezoliuciją, pavedė Europos Komisijai išsiųsti oficialią Europos Sąjungos poziciją šiuo klausimu. Tikimasi, kad Europos Parlamento priimta rezoliucija užtikrins pokyčius ir užkirs kelią minėtų produktų patentavimui.
EP nario biurai ir atstovai visoje Lietuvoje
Vilnius
+370 5 2077821,
vilnius@rope.lt

Kaunas
+370 673 81231,
ruta@rope.lt

Alytus
+370 671 32034,
zita.valiuniene@gmail.com

Marijampolė
+370 671 13018,
audriusbfg@gmail.com

Telšiai
+370 610 09137,
remdaiva@gmail.com

Tauragė
8 677 64721
+370 601 23038
taurage@rope2014.lt
Briuselis
+32(0)2 28 45384,
bronis.rope@europarl.europa.eu
milda.joksaite@europarl.europa.eu

Panevėžys
+370 674 61982,
panevezys@rope.lt


Klaipėda
+370 674 51078,
j.klaudija@gmail.com

Ignalina
+370 687 54250,
siaudinis.henrikas@gmail.com