Vokietijos Žaliųjų partijos narė Rebeka Harms lankėsi Lietuvoje
2017-03-16
Vokietijos Žaliųjų partijos narė Rebeka Harms lankėsi Lietuvoje

2017 m. kovo 9 – 11 d. Bronio Ropės kvietimu Lietuvoje lankėsi viena garsiausių Vokietijos žaliųjų partijos bei Europos Parlamento Žaliųjų/ELA frakcijos narių, buvusi frakcijos lyderė Rebeka Harms. Ji yra garsi Vokietijos ir ES politikė, už kritiką V. Putino režimui įtraukta į Rusijos „juodąjį sąrašą”. R. Harms visai neseniai paskirta „Euronest“ parlamentinės asamblėjos, kuri susieja Europos Parlamentą su Ukrainos, Moldovos, Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos parlamentais, bendrapirmininke.

Trijų dienų vizito metu R. Harms susitiko su LR Seimo Pirmininku, Premjeru, Aplinkos bei Energetikos ministrais, Seimo nariais. Ji taip pat lankėsi Ruklos Mokomajame pulke, kur susitiko su NATO priešakinių pajėgų bataliono kovine grupe, vadovaujama Vokietijos karinių pajėgų. Pagerbdama Lietuvą, R. Harms atvyko būtent Kovo 11-osios laikotarpiu, todėl dalyvavo iškilmingame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjime Seime, trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje.

Tarp svarbiausių temų, kurias R. Harms aptarė su Lietuvos atstovais, buvo ES-Rusijos santykiai ir karas Ukrainoje, naujosios Lietuvos vyriausybės aplinkosauginė ir energetikos politika, Astravo ir Ignalinos AE problematika, BREXIT ir kiti iššūkiai ES ateičiai.

Vienas esminių klausimų, iškeltų Rebekos Harms susitikime su Viktoru Pranckiečiu, tapo Astravo atominė elektrinė. Seimo Pirmininkas pažymėjo, jog Lietuvos tikslas yra išvengti šios atominės elektrinės pastatymo. Tačiau jei visgi ji bus pastatyta, turi būti ekonomiškai nuostolinga. Europarlamentarė savo ruožtu pranešė, kad Lietuva ne viena: Europos Parlamente susibūrė grupė asmenų, kurie daug dėmesio skiria Astravo AE, nes tai - ne tik Lietuvos, bet ir visos ES problema. Pažymėtina, kad nors šiuo metu dažnai kalbama apie "dviejų greičių Europą", R. Harms labiau palaiko vieningos Europos idėją. Ji taip pat pasidžiaugė, kad Bronis Ropė yra tarsi tiltas tarp Briuselio bei Lietuvos ir jo dėka tiek ji, tiek kiti europarlamentarai turi galimybę susipažinti su Lietuvos problemomis ir aktualijomis.

Rebeka Harms visai neseniai grįžo iš Ukrainos, todėl dar vienas iš Seime iškeltų klausimų buvo tebevykstantis karas šioje šalyje ir pašlijusi saugumo situacija visame regione. Iliustruodamas tai, Seimo Pirmininkas paminėjo, jog Lietuva yra tarsi tarp dviejų Rusijų (Kaliningrado srities ir Baltarusijos), ir, būdama rytine ES bei NATO siena, turi didžiulį poreikį didesnei sąjungininkų paramai. Pati Rebeka Harms dažnai lankosi Ukrainos karštuosiuose taškuose, kur iki šiol vyksta susirėmimai tarp ukrainiečių ir Rusijos remiamų separatistų, todėl ji puikiai supranta, kad tai, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje, kelia grėsmę ir kitoms regiono valstybėms. Suprasdama ir paremdama Seimo Pirmininko žodžius, Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos narė susitiko su Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje tarnaujančiais Vokietijos ir kitų užsienio šalių kariais (šiuo metu Rukloje dislokuotos Vokietijos, Nyderlandų, Belgijos ir Norvegijos karinės pajėgos - iš viso apie 1000 karių). NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Lietuvoje vadas pulkininkas leitenantas Christoph Huber teigė, kad šioje NATO misijoje tarnaujantys užsienio valstybių kariai yra sudedamoji Lietuvos mechanizuotų pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ dalis. Taigi galimam agresoriui tai aiškus signalas - šie kariai atvyko ne tik pratyboms, o iš tikrųjų ginti Lietuvą. Vokietijoje išrinkta europarlamentarė patikino Rukloje tarnaujančius tautiečius, kad Europos Parlamento Žaliųjų frakcija nuoširdžiai palaiko NATO misiją Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Deja, situacija pačioje Vokietijoje dėl artėjančių rinkimų gali pasikeisti. Šalies politinis elitas nesutaria dėl Baltijos šalių rėmimo savo ginkluotomis pajėgomis.

Kartu su Energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu R. Harms norėjo išsigryninti strategiją, kaip įtraukti regioną bei ES, derantis su Baltarusija dėl Astravo AE statybos pristabdymo arba veikimo atidėjimo. Taip pat R. Harms pažymėjo, jog uždarant atomines elektrines (pavyzdžiui, užbaigant Ignalinos AE uždarymą Lietuvoje), ES privalo skirti fondus paremti nares tokių sudėtingų ir pavojingų projektų metu, nepamirštant ir atliekų valdymo kaštų.

Visų susitikimų metu R. Harms, Europos Parlamente atstovaujanti Žaliųjų frakciją, sakė, kad Lietuva įkvepia ją entuziazmui darbe ir pažadėjo visokeriopai remti būtinybę vieningai rūpintis visų Baltijos šalių, o kartu ir visos ES, stabilumu bei saugumu.

NUOTRAUKOS

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com